top of page
Thom Artway Band at Brixton-1082 (1).jpg

Zpěvák, textař a kytarista Thom Artway patří aktuálně k nejuznávanějším mladým muzikantům české hudební scény. Ve své tvorbě dokonale propojuje moderní zvuk s klasickým písničkářstvím. Jeho skladby jsou podmanivé díky charakteristickému hlasu a jasně rozpoznatelným melodiím.

Thom Artway se řadí do generace písničkářů, kteří vyrůstali s kytarou v ruce na ulicích světových měst. Jako busker začínal u Lennonovy zdi v Praze na Malé Straně. V roce 2013 nahrál EP Still Standing Unknown. V té době také strávil pět měsíců v Austrálii, kde se věnoval cestování a pouličnímu hraní. První singl I Have No Inspiration (2015) zaznamenal obrovský úspěch. Stal se hitem a na více než rok a půl ovládl přední příčky českých hitparád. Za debutové album Hedgehog získal Thom hned dvě Ceny Anděl 2016 České hudební akademie, a to v kategoriích Zpěvák roku a Objev roku. V červenci 2017 se stal výhercem v projektu Czech Fresh, který je zaměřen na podporu exportu české hudby a jehož cílem je představit umělce na mezinárodní hudební scéně.

Rok 2018 znamenal pro Thoma Artwaye především druhé album s názvem All I Know (Warner Music) a následné turné po ČR. Mladému muzikantovi se podařilo navázat na úspěšný debut Hedgehog (2016, Warner Music). Nahrávka All I Know je oproti prvotině rychlejší, objevuje se na ní více elektroniky a elektrických kytar. Za novou desku byl nominován na cenu Anděl 2018 v kategorii Sólový interpret.

 

V roce 2018 natočil Thom videoklipy All I Know a Sleeping Next to You v londýnském YouTube Space studiu, kam zavítal díky výhře v projektu Czech Fresh. Oba měly celosvětovou premiéru v britských médiích, např. v legendárním anglickém magazínu Clash. Kromě toho hrál aktivně nejen doma, ale i v zahraničí: na legendárním festivalu Sziget v Maďarsku, na showcase festivalech The Alternative Great Escape v UK, Waves Vienna ve Vídni, MaMA v Paříži nebo BUSH v Budapešti, dále pak ve Švýcarsku, Lucembursku, Nizozemsku, Finsku či Polsku. Na konci roku 2018 ještě vyrazil s kapelou na první turné po Anglii a Skotsku

V říjnu roku 2019 vydal cover verzi písně Anděl od Karla Kryla.

 

V roce 2020 vydal dva singly. Píseň Caroline (producent Dušan Neuwerth) a Dream Your Life Away, na které spolupracoval s britským producentem Eddiem Stevensem. 

 

V roce 2021 vydal první český singl Nezapomenout a ve vydávání českých písní nadále pokračuje.

 

 

Složení kapely

Thom Artway (Tomáš Maček) – zpěv, kytara

Almela – baskytara

Martin Kudla – piano, kytara

Martin Hrabal – bicí

 

Diskografie

2018 - All I know (Warner Music)

2016 – Hedgehog (Warner Music)

2013 – Still Standing Unknown (EP)

bottom of page